Category: Të Tjera…

 • Tarifa për provimet e mbartura, Senati i UT kundër Ramës

  Tarifa për provimet e mbartura, Senati i UT kundër Ramës

  TIRANE Kur Tirana është ‘pushtuar’ nga një valë e madhe protestash të studentëve, të cilët kërkojnë plotësimin e 8 kërkesave, Senati Akademik i Universitetit të Tiranës ka dalë në mbështetje të tyre.

 • “Presim nesër deri në 16:00”/ Zbulohet skenari i studentëve

  “Presim nesër deri në 16:00”/ Zbulohet skenari i studentëve

  TIRANE Është mbyllur edhe për sot protesta e studentëve para Ministrisë së Arsimit. Por, nesër pritet një organizim më i madh dhe një protestë më gjithëpërfshirëse, ku parashikohet të ketë edhe gjimnazistë, ndërsa ende ka dilema nëse duhet të mblidhen para godinës së MAS apo Kryeministrisë.

 • “S’duam përgjakje”, studentët nuk tërhiqen: Pas të martës në grevë

  “S’duam përgjakje”, studentët nuk tërhiqen: Pas të martës në grevë

  TIRANË Studentët kanë reaguar pas deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, i cili deklaroi se kërkon të dialogojë me ta për tejkalimin e ngërçit të krijuar nga mungesa e komunikimit. Protestuesit para godinës së ministrisë së Arsimit janë shprehur të vendosur duke kërkuar më parë plotësimin e 8 kërkesave. Studentët theksuan se nuk kërkojnë […]

 • Prokuroria e Katanias kërkon 18 vite burg për Moisi Habilajn

  Prokuroria e Katanias kërkon 18 vite burg për Moisi Habilajn

  ITALI Prokuroria e Katanias në Itali kërkon 18 vite e 8 muaj burg për Moisi Habilajn, i konsideruar si kreu i grupit të trafikut të drogës nga Shqiperia në Itali. Për lidhje me Habilajt, në Shqipëri po hetohet edhe ish ministri Saimir Tahiri.

 • Amnistia, pritet të përfitojnë deri në 900 të burgosur

  Amnistia, pritet të përfitojnë deri në 900 të burgosur

  Nga amnistia e cila pritet të votohet këtë muaj në Kuvend pritet të përfitojnë 600 deri 900 të dënuar. Draftiligji i përgatitur nga Ministria e Drejtësisë dhe që aktualisht po konsultohet me Prokurorinë e Përgjithshme, Ministrinë e Brendshme e Drejtorinë e Burgjeve, nuk do të ndikohet nga mungesa e votave të opozitës, siç është përmendur […]

 • Ekzekutohet lideri i ISIS, dyshime se është shqiptar

  Ekzekutohet lideri i ISIS, dyshime se është shqiptar

  Një udhëheqës i lartë i ISIS, i përfshirë në vrasjen e ish-ushtarit amerikan, Peter Kassig, është vrarë me dron të dielën, ndërkohë almasdarnews.com shkruan se ai ishte me origjinë nga Shqipëria.

 • URDHRI: Listat e zgjedhësve të publikohen brenda 4 dhjetorit

  URDHRI: Listat e zgjedhësve të publikohen brenda 4 dhjetorit

  Ministria e Brendshme publikon ekstraktin e parë të listave zgjedhore për zgjedhjet vendore, të datës 30 Qershor 2019. Nga të dhënat paraprake të gjeneruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile, rezulton se të drejtën e votës e kanë 3.549.909 shtetas. Ndër ta, 50.5% e zgjedhësve janë meshkuj dhe 49.4% femra.

 • Zbulohet misteri shekullor! Ja pse u ndërtuan piramidat

  Zbulohet misteri shekullor! Ja pse u ndërtuan piramidat

  Shumë studiues menduan se “varret egjiptiane” u ndërtuan për të nxjerrë në pah madhështinë e faraonëve. Dhe kjo është ajo që kemi studiuar në shkollë. Po, koha e kaluar! Por duket sikur shkencëtarët më në fund kanë zbuluar qëllimin e vërtetë të piramidave! Duket se këto struktura unike mund të kenë pasur një funksion që […]

 • Rama prezanton nismën në Elbasan: Këtë vit drejtorët do nisin shkollën!

  Rama prezanton nismën në Elbasan: Këtë vit drejtorët do nisin shkollën!

  Nga Elbasani ku shpërndau libra falas në një takim me nxënës dhe mësues që u zhvillua në Gjimnazin “Dhaskal Todri”, kryeministri Edi Rama prezantoi një nismë të re, që ka të bëjë me trajnime menaxheriale për drejtorët e shkollave.

 • Qyteti ilir i Lisit

  Qyteti ilir i Lisit

  Origjina dhe sistemi  fortifikimit të tij. Gjatë gërmimeve, të cilat qenë të parat që u ndërmuarën në këtë truall të lashtë me histori shumëshekullore, u bë edhe një rikonjicion i hollësishëm topografik i zonës së qytetit të Lisit, duke përfshirë këtu edhe majën e Shelbuemit që e zotëron qytetin nga sipër dhe ku Prashniker e […]