Ekzekutohet lideri i ISIS, dyshime se është shqiptar

0
795

Një udhëheqës i lartë i ISIS, i përfshirë në vrasjen e ish-ushtarit amerikan, Peter Kassig, është vrarë me dron të dielën, ndërkohë almasdarnews.com shkruan se ai ishte me origjinë nga Shqipëria.

Abu al Umarayn, së bashku me disa anëtarë të tjerë të ISIS, u vranë në sulme me rreze precize në shkretëtirën Badiyah të Sirisë, tha Koloneli Sean Ryan, raporton Fox News.

 

Në deklaratë ai u shpreh se Al Umarayn paraqiste një kërcënim të madh ndaj Forcave të Koalicionit dhe se  ishte përfshirë në vrasjen e qytetarëve  amerikanë dhe ish-ushtarit të ushtrisë amerikane, Peter Kassig.

 

“Ai ka qenë i lidhur dhe i përfshirë drejtpërdrejt me ekzekutimin e disa të burgosurve të tjerë si një anëtar i lartë i ISIS.  Zonat ajrore të koalicionit vazhdojnë të prishin komandën dhe kontrollin e ISIS në fushën e betejës ndërsa heqim figurat kyçe nga radhët e tyre”, është shprehur Ryan.

-Reklama-

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here